» Nyheder » Husholdningsforening med 94 års historie søger nye medlemmer
Del side:
Få nyhederne på mail
Onsdag kl. 05
Luft: 14,9°
Vand: 17,7°
Læs mere om Jels IF her
Læs om Jels Lokalråds planer for Jels her

9. juni 2025, kl. 21:42

Husholdningsforening med 94 års historie søger nye medlemmer

Jels og Omegns Husholdningsforening har eksisteret i hele 94 år og er fortsat en aktiv forening for kvinder i alle aldre. Der er hverken øvre eller nedre aldersgrænse for at være med, og foreningen byder på hyggelige og alsidige aktiviteter året rundt.

De fleste arrangementer finder sted om aftenen, mens enkelte afholdes i dagtimerne. Forårsprogrammet byder blandt andet på 3-4 cykel- eller bilture til spændende destinationer i området. Efterårs- og vinterprogrammet indledes i august med en heldagstur i bus.

Herefter følger en række arrangementer såsom et temamøde (i år om affaldssortering), en tøjaften med modeshow i en lokal tøjbutik, en juletur eller julefrokost samt en adventsfest i samarbejde med eftermiddagshøjskolen.

Efter nytår deltager foreningen i sognemødet, og senere følger en madaften med besøg af en kok, der laver lækker mad. Der afholdes også kursusafslutning for knipleholdet, og året rundes af med generalforsamlingen.

Er du interesseret i at være med, koster det blot 100 kr. om året. Du kan kontakte Margrethe på telefon 21 75 27 86 eller Birgit på 20 43 65 57. Foreningen glæder sig til at byde nye medlemmer velkommen.



Kilde: Jels og Omegns Husholdningsforening


Kommende aktiviteter

23/06: Sankthans ved...
28/06: Fisketur til H...
02/07: Skinkongen - J...

» Flere aktiviteter
Seneste debatter

15/02: Generalforsaml...
02/12: Stor rød/hvid...
18/09: STJÅLET MTB M...

» Flere debatter
Besøg PN Maskiners website her
Seneste lopper

12/04: Klaver står s...
29/03: Mc m. Vogn

» Flere lopper
Jels - Nyheder, billeder og debat på Facebook
Seneste opslag


» Flere opslag
Copyright © 2002-2025 Jels.dk - CVR 43 82 26 75. Alle rettigheder forbeholdes.
[ Kontakt Jels.dk | Copyright & rettigheder ]