» Nyheder » Ny lydfortælling om Hærvejen og Jels’ dramatiske fortid
Få nyhederne på mail
Lørdag kl. 16
Luft: -0,4°
Vand: -0,6°
Læs mere om Jels IF her
Læs om Jels Lokalråds planer for Jels her

8. juli 2025, kl. 15:33

Ny lydfortælling om Hærvejen og Jels’ dramatiske fortid

En ny lydfortælling tager dig med tilbage i tiden og ind i den tætte, mørke Farris-skov, der engang dækkede området omkring Jels. Skoven strakte sig hele vejen fra Lillebælt til Ribe og udgjorde en reel udfordring for datidens Hærvejsrejsende.

Med levende beskrivelser og historisk baggrund fortælles der om skovens farer – vilde dyr som ulve, og måske også røvere, der skjulte sig i krattet. Nogle vandrere valgte at tage den lange vej udenom, mens andre vovede sig gennem det tætte krat.

Men historien om Jels-området rækker endnu længere tilbage. Efter den seneste istid var området dækket af tundra, hvor rensdyr vandrede – og hvor nogle af de første mennesker i Danmark jagede dem. Tunneldalen ved Jels har spillet en central rolle som jagtplads i menneskets tidlige historie.

I lydfortællingen, produceret af VisitVejen og Vejen Kommune, kan du høre arkæolog Mette Pilgaard fortælle om områdets forhistorie og Farris-skoven, mens Carsten Weitling fra Jels Vikingespil læser op fra K.M. Hermansens dramatiske skildringer. Peter Sunde bidrager også med viden om ulvens tilstedeværelse i Danmark – både før og nu.

Fortællingen er særlig oplagt at lytte til, hvis du går Hærvejsetapen mellem Jels og Skodborg – en strækning, der passerer gennem netop det område, hvor skoven engang bredte sig.

Lyt til fortællingen her.



Kilde: Vejen Kommune


Kommende aktiviteter

16/02: Årsmøde, Jel...
17/02: Madaften
19/02: Generalforsaml...

» Flere aktiviteter
Besøg PN Maskiners website her
Seneste lopper

25/01: Madrasser
29/12: Træpillesilo
16/12: Lædersofaer

» Flere lopper
Jels - Nyheder, billeder og debat på Facebook
Seneste opslag


» Flere opslag
Copyright © 2002-2026 Jels.dk - CVR 43 82 26 75. Alle rettigheder forbeholdes.
[ Kontakt Jels.dk | Copyright & rettigheder ]