» Nyheder » Pickleball kommer til Jels – ny sport for både børn og voksne
Få nyhederne på mail
Lørdag kl. 18
Luft: 0,4°
Vand: 1,1°
Læs mere om Jels IF her
Læs om Jels Lokalråds planer for Jels her

19. august 2025, kl. 20:27

Pickleball kommer til Jels – ny sport for både børn og voksne

Jels Tennisklub udvider nu sæsonen med en ny og spændende sportsgren – Pickleball. Det er en sjov, social og aktiv sport, som kan spilles af både børn og voksne, uanset niveau. Opstarten finder sted tirsdag den 2. september 2025 kl. 17.30 til 19.00 i Thorhallen i Jels, og første gang er der introduktion fra Dansk Tennis Forbund, så alle kan være med helt fra begyndelsen.

Pickleball er en hurtigt voksende sport, der kombinerer elementer fra tennis, badminton og bordtennis. Spillet er let at lære, giver sved på panden og skaber masser af gode grin, samtidig med at du får motion og møder nye mennesker. Alle er velkomne, både børn fra 4. klasse og voksne, og der er ikke behov for at have en fast makker. Klubben stiller bat til rådighed de første par gange, så det eneste du skal medbringe, er sportstøj og indendørssko.

Sæsonen løber fra 2. september 2025 til 24. marts 2026, og prisen er 100 kroner for børn og 200 kroner for voksne. For medlemmer af Jels Tennisklub er det gratis at deltage, og de første tre gange fungerer som prøvetræning.

Har du lyst til at prøve kræfter med en ny sport i vinterhalvåret og blive en del af et aktivt fællesskab, så kom og vær med, når Jels Tennisklub byder velkommen til Pickleball.

Illustration: ChatGPT
Illustration: ChatGPT

Kilde: Jels Tennisklub


Kommende aktiviteter

03/02: Årsmøde, Jel...
04/02: Årsmøde, Jel...
16/02: Årsmøde, Jel...

» Flere aktiviteter
Besøg PN Maskiners website her
Seneste lopper

29/12: Træpillesilo
16/12: Lædersofaer

» Flere lopper
Jels - Nyheder, billeder og debat på Facebook
Seneste opslag


» Flere opslag
Copyright © 2002-2026 Jels.dk - CVR 43 82 26 75. Alle rettigheder forbeholdes.
[ Kontakt Jels.dk | Copyright & rettigheder ]